Muita näyttelyitä Kainuussa

Tuomarit

 

Ryhmä 1
partacollie, shetlanninlammaskoira Jari Partanen, Norja
etelävenäjänkoira, picardienpaimenkoira, tsekinpaimenkoira Kirsi Tevalin
ceskoslovensky vlcak, saarloos wolfhond, valkoinenpaimenkoira Maija Lehtonen
australiankarjakoira, australiankelpie, katalonianpaimenkoira, komondor, kroatianpaimenkoira, kuvasz, lancashirenkarjakoira, mudi, pyreneittenpaimenkoirat pulit, pumi, schipperke, serra de airesinpaimenkoira, welsh corgit Petra Junehall, Ruotsi
colliet Tiina Taulos
ardennienkarjakoira, australian töpöhäntäinen karjakoira, australianpaimenkoira, bergamasco, itäeuroopanpaimenkoira, miniature american shepherd, saksanpaimenkoirat, schapendoes Åke Cronander, Ruotsi
muut Jochen H Eberhardt, Saksa

Ryhmä 2
berninpaimenkoira, shar pei, tiibetinmastiffi Hedi Kumm, Viro
tanskandoggit Kirsi Tevalin
appenzellinpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira, hovawart, isosveitsinpaimenkoira, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Kirsti Louhi
bernhardinkoirat, kääpiöpinseri, landseer, rottweiler Marjo Järventölä
bokseri, bordeauxindoggi, broholminkoira, bukovinankoira, bullmastiffi, cane corso, castro laboreironkoira, dobermanni, estrelanvuoristokoirat, fila brasileiro, kanariandoggi, karstinpaimenkoira, leonberginkoira, mallorcandoggi, mastiffi, napolinmastiffi, sao miguelinfila, sarplaninac, tornjak, tosa, uruguayncimarron, venäjänmustaterrieri Petra Junehall, Ruotsi
newfoundlandinkoira Tiina Taulos
aidi, alentejonkoira, anatoliankoira, apinapinseri, espanjanmastiffi, itävallanpinseri, kaukasiankoira, kääpiösnautserit Veli-Pekka Kumpumäki
dogo argentino, englanninbulldoggi, hollanninrottakoira, keskiaasiankoira, pinseri, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, snautserit, suursnautserit Åke Cronander, Ruotsi

Ryhmä 3
cairnterrieri, dandiedinmontinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, silkkiterrieri, skyenterrieri, yorkshirenterrieri Annukka Paloheimo
brasilianterrieri, bullterrieri, kääpiöbullterrieri Kirsi Tevalin
amerikanstaffordshirenterrieri, australianterrieri, bedlingtoninterrieri, borderterrieri, glen of imaalinterrieri, staffordshirenbullterrieri Lillian Lleton, Tanska
parsonrussellinterrieri Tiina Taulos
amerikankääpiökettuterrieri, englanninkääpiöterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, manchesterinterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri Veli-Pekka Kumpumäki
muut Kirsi Sainio

Ryhmä 4
karkeakarvaiset mäyräkoirat Perttu Ståhlberg
muut Maija Lehtonen

Ryhmä 5
siperianhusky, suomenlapinkoira Annukka Paloheimo
akita, alaskanmalamuutti, american eskimo dog, amerikanakita, buhund, cirneco dell'etna, dansk spids, eurasier, grönlanninkoira, hokkaido, hälleforsinkoira, ibizanpodencot, kaanaankoira, kanarianpodenco, koreanjindonkoira, lunnikoira, meksikonkarvatonkoirat, musta norjanhirvikoira, perunkarvatonkoirat, ruotsinlapinkoira, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira Erika Häkkinen
länsigöötanmaanpystykorva Erja Nummi
faaraokoira, grosspitzit, keeshond, mittelspitzit Hedi Kumm, Viro
japaninpystykorva, kainkoira, kishu, samojedinkoira, shiba, shikoku, volpino italiano Jarmo Vuorinen
basenji, portugalinpodengot Kirsi Tevalin
harmaa norjanhirvikoira, islanninlammaskoira Maija Lehtonen
jämtlanninpystykorva, laikat Perttu Ståhlberg
karjalankarhukoira, pohjanpystykorva, suomenpystykorva Veli-Pekka Kumpumäki
muut Hannu Talvi

Ryhmä 6
basset hound, beagle, dalmatiankoira Jochen H Eberhardt, Saksa
suomenajokoira, venäjänajokoira Katja Partanen
basset artésien normand, grand basset griffon vendéen, petit basset griffon vendéen Perttu Ståhlberg
muut Hannu Talvi

Ryhmä 7
korthalsingriffoni, pienimünsterinseisoja, tsekinseisoja, weimarinseisojat Jochen H Eberhardt, Saksa
auvergnenseisoja, bourbonnaisinseisoja, braque de l'ariege, braque saint-germain, burgosinseisoja, italianseisoja, karkeakarvainen saksanseisoja, karkeakarvainen unkarinvizsla, lyhytkarvainen saksanseisoja, lyhytkarvainen unkarinvizsla Kirsi Sainio
muut Erja Nummi

Ryhmä 8
labradorinnoutaja Erja Nummi
englanninspringerspanieli, walesinspringerspanieli Inga Siil, Viro
amerikancockerspanieli, cockerspanieli, fieldspanieli, kooikerhondje Jari Partanen, Norja
chesapeakelahdennoutaja, lagotto romagnolo, sussexinspanieli Jochen H Eberhardt, Saksa
kiharakarvainen noutaja, sileäkarvainen noutaja Marja Talvitie
novascotiannoutaja Perttu Ståhlberg
kultainennoutaja Pia Itkonen
muut Kirsti Louhi

Ryhmä 9
bichon frisé, havannankoira, japanese chin, kiinanpalatsikoira/pekingeesi, kingcharlesinspanieli, kromfohrländer Inga Siil, Viro
kiinanharjakoira, prahanrottakoira, venäjänbolonka Katriina Huhtinen
venäjäntoyt Kirsi Sainio
ranskanbulldoggi, tiibetinterrieri Kirsi Tevalin
lhasa apso, papillon, phalène, tiibetinspanieli Kirsti Louhi
villakoirat Lena Danker-Höglund
chihuahuat, griffon belge, griffon bruxellois, maltankoira, petit brabancon, shih tzu Lillian Lleton, Tanska
bolognese, cavalier kingcharlesinspanieli, coton de tuléar, löwchen Marja Talvitie
bostoninterrieri, mopsi Tuula Seppälä

Ryhmä 10
englanninvinttikoira, italianvinttikoira, puolanvinttikoira, saluki, unkarinvinttikoira, whippet Jarmo Vuorinen
azawakh, espanjanvinttikoira, irlanninsusikoira, skotlanninhirvikoira, sloughi Kirsi Tevalin
afgaaninvinttikoira, venäjänvinttikoira Marja Talvitie

Junior Handler LA Erika Häkkinen
Junior Handler SU Pia Itkonen

Ryhmäkilpailut
1 Åke Cronander
2 Petra Junehall
3 Kirsi Sainio
4 Maija Lehtonen
5 Maija Lehtonen
6 Jochen H Eberhardt
7 Erja Nummi
8 Jari Partanen
9 Inga Siil, Estonia
10 Jarmo Vuorinen

Paras veteraani LA Marja Talvitie
Paras veteraani SU Jochen H Eberhardt
Paras kasvattajaryhmä LA Annukka Paloheimo
Paras kasvattajaryhmä SU Marja Talvitie

Best in Show Marja Talvitie

 

 

Judges

 

Group 1

Bearded Collie, Shetland Sheepdog Jari Partanen, Norway

Berger Picard, Chodsky Pes, South-Russian Ovtcharka Kirsi Tevalin

Ceskoslovensky Vlcak, Saarloos Wolfdog, White Swiss Shepherd Dog Maija Lehtonen

Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Catalan Sheepdog, Croatian Sheepdog, Komondor, Kuvasz, Lancashire Heeler, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Mudi, Portuguese Sheepdog, Pulis, Pumi, Schipperke, Short-haired Pyrenean Sheepdog, Welsh Corgis Petra Junehall, Sweden

Collies Tiina Taulos

Australian Shepherd, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Bergamasco, Bouvier des Ardennes, East-European Shepherd, German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat, Miniature American Shepherd, Schapendoes Åke Cronander, Sweden

other breeds Jochen H Eberhardt, Germany

 

Group 2

Bernese Mountain Dog, Shar Pei, Tibetan Mastiff Hedi Kumm, Estonia

Great Danes Kirsi Tevalin

Appenzell Cattle Dog, Danish-Swedish Farmdog, Entlebuch Cattle Dog, Great Swiss Cattle Dog, Hovawart Kirsti Louhi

Landseer, Miniature Pinscher, Rottweiler, Saint Bernard Dogs Marjo Järventölä

Black Russian Terrier, Boxer, Broholmer, Bullmastiff, Cao de Castro Laboreiro, Cao Fila de Sao Miguel, Ciobanesc Romanesc de Bucovina, Dobermann, Dogo Canario, Dogue de Bordeaux, Estrela Mountain Dogs, Fila Brasileiro, Italian Cane Corso, Karst Shepherd Dog, Leonberger, Majorca Mastiff, Mastiff, Napolitan Mastiff, Sarplaninac, Tornjak, Tosa, Uruguayan Cimarron Petra Junehall, Sweden

Newfoundland Tiina Taulos

Affenpinscher, Aidi, Alentejo Mastiff, Anatolian Shepherd Dog, Austrian Pinscher, Caucasian Ovtcharka, Miniature Schnauzers, Spanish Mastiff Veli-Pekka Kumpumäki

Bulldog, Central Asian Ovtcharka, Dogo Argentino, German Pinscher, Giant Schnauzers, Hollandse Smoushond, Pyrenean Mastiff, Pyrenean Mountain Dog, Schnauzers Åke Cronander, Sweden

 

Group 3

Australian Silky Terrier, Cairn Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Skye Terrier, Yorkshire Terrier Annukka Paloheimo

Brazilian Terrier, Bull Terrier, Miniature Bull Terrier Kirsi Tevalin

American Staffordshire Terrier, Australian Terrier, Bedlington Terrier, Border Terrier, Irish Glen Of Imaal Terrier, Staffordshire Bull Terrier Lillian Lleton, Denmark

Parson Russell Terrier Tiina Taulos

American Toy Fox Terrier, English Toy Terrier, Fox Terriers, Manchester Terrier Veli-Pekka Kumpumäki

other breeds Kirsi Sainio

 

Group 4

Dachshund, Miniature Long-haired, Dachshund, Miniature Smooth-haired, Dachshund, Standard Long-haired, Dachshund, Standard Smooth-haired, Rabbit Dachshund, Long-haired, Rabbit Dachshund, Smooth-haired Maija Lehtonen

Dachshund, Miniature Wire-haired, Dachshund, Standard Wire-haired, Rabbit Dachshund, Wire- haired Perttu Ståhlberg

 

Group 5

Finnish Lapphund, Siberian Husky Annukka Paloheimo

Akita, Alaskan Malamute, American Akita, American Eskimo Dog, Canaan Dog, Cirneco dell'Etna,

Danish Spitz, Eurasier, Greenland Dog, Hokkaido, Hälleforshund, Ibizan Hounds, Korea Jindo Dog, Mexican Hairless Dogs, Norwegian Buhund, Norwegian Elkhound, black, Norwegian Lundehund, Peruvian Hairless Dogs, Podenco Canario, Swedish Lapphund, Swedish White Elkhound, Taiwan Dog, Thai Bangkaew Dog, Thai Ridgeback Erika Häkkinen

Swedish Vallhund Erja Nummi

Grossspitzs, Mittelspitzs, Pharaoh Hound, Wolfsspitz (Keeshond) Hedi Kumm, Estonia Japanese Spitz, Kai, Kishu, Samoyed, Shiba, Shikoku, Volpino Italiano Jarmo Vuorinen Basenji, Podengo Portugueses Kirsi Tevalin

Iceland Sheepdog, Norwegian Elkhound, grey Maija Lehtonen

East-Siberian Laika, Russian-European Laika, Swedish Elkhound, West-Siberian Laika Perttu Ståhlberg

Finnish Spitz, Karelian Bear Dog, Norrbottenspitz Veli-Pekka Kumpumäki

other breeds Hannu Talvi

 

Group 6

Basset Hound, Beagle, Dalmatian Jochen H Eberhardt, Germany Finnish Hound, Russian Hound Katja Partanen

Basset Artésien Normand, Grand Basset Griffon Vendéen, Petit Basset Griffon Vendéen Perttu Ståhlberg

other breeds Hannu Talvi

 

Group 7

Cesky Fousek, French Wire-haired Korthals Pointing Dog, Small Münsterländer, Weimaraner Long-haired, Weimaraner Short-haired Jochen H Eberhardt, Germany

Bracco Italiano, Braque d'Auvergne, Braque de l'Ariege, Braque du Bourbonnais, Braque Saint- Germain, Burgos Pointing Dog, Hungarian Vizsla Short-haired, Hungarian Vizsla Wire-haired,

Short-haired German Pointer, Wire-haired German Pointer Kirsi Sainio

other breeds Erja Nummi

 

Group 8

Labrador Retriever Erja Nummi

English Springer Spaniel, Welsh Springer Spaniel Inga Siil, Estonia

American Cocker Spaniel, Cocker Spaniel, Field Spaniel, Nederlandse Kooikerhondje Jari Partanen, Norway

Chesapeake Bay Retriever, Lagotto Romagnolo, Sussex Spaniel Jochen H Eberhardt, Germany

Curly Coated Retriever, Flat Coated Retriever Marja Talvitie

Nova Scotia Duck Tolling Retriever Perttu Ståhlberg

Golden Retriever Pia Itkonen

other breeds Kirsti Louhi

 

Group 9

Bichon Frisé, Bichon Havanais, Japanese Chin, King Charles Spaniel, Kromfohrländer, Pekingese

Inga Siil, Estonia

Chinese Crested Dog, Pražský Krysarík, Russkaja Tsvetnaja Bolonka Katriina Huhtinen

Russian Toys Kirsi Sainio

French Bulldog, Tibetan Terrier Kirsi Tevalin

Lhasa Apso, Papillon, Phalène, Tibetan Spaniel Kirsti Louhi

Poodles Lena Danker-Höglund

Chihuahuas, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Maltese, Petit Brabancon, Shih Tzu Lillian Lleton, Denmark

Bolognese, Cavalier King Charles Spaniel, Coton de Tuléar, Little Lion Dog Marja Talvitie

Boston Terrier, Pug Tuula Seppälä

 

Group 10

Greyhound, Hungarian Greyhound, Italian Greyhound, Polish Greyhound, Saluki, Whippet Jarmo

Vuorinen

Azawakh, Deerhound, Irish Wolfhound, Sloughi, Spanish Greyhound Kirsi Tevalin

Afghan Hound, Borzoi Marja Talvitie

 

Junior Handler SAT Erika Häkkinen

Junior Handler SUN Pia Itkonen

 

Group finals

1 Åke Cronander

2 Petra Junehall

3 Kirsi Sainio

4 Maija Lehtonen

5 Maija Lehtonen

6 Jochen H Eberhardt

7 Erja Nummi

8 Jari Partanen

9 Inga Siil

10 Jarmo Vuorinen

 

Best veteran SAT Marja Talvitie

Best veteran SUN Jochen H Eberhardt

Best breeder group SAT Annukka Paloheimo

Best breeder group SUN Marja Talvitie

 

Best in Show Marja Talvitie