Siirry sisältöön

Tuomarit

Lauantaina 2.4. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 3, 4, 6, 8, 10
Sunnuntaina 3.4. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 5, 7, 9

Ryhmä 1
ceskoslovensky vlciak, saarlooswolfhond, saksanpaimenkoirat, tsekinpaimenkoira Hannele Jokisilta
partacollie Janette Fröberg
mudi, pulit, pumi, welsh corgit Kati Taipale
bouvier Marja Talvitie
pitkäkarvainen collie, sileäkarvainen collie Paula Rekiranta
etelävenäjänkoira, itäeuroopanpaimenkoira, komondor, kuvasz, owczarek podhalanski, polski owczarek nizinny, valkoinenpaimenkoira Pirjo Aaltonen
australiankelpie, schipperke, shetlanninlammaskoira Susanna Uusitupa-Kärppä
belgianpaimenkoirat, lancashirenkarjakoira Tarja Löfman
australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, hollanninpaimenkoirat Tuula Savolainen
muut Veli-Pekka Kumpumäki

Ryhmä 2
pyreneittenmastiffi Anneli Pukkila
suursnautserit, tanskandoggit Erika Häkkinen
appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira, bokseri, dogo argentino, entlebuchinpaimenkoira, espanjanmastiffi, isosveitsinpaimenkoira, mallorcandoggi, mastiffi, napolinmastiffi, shar pei Kaisa Metteri-Gold
hollanninrottakoira, kääpiöpinseri Maarit Hassinen
kääpiösnautserit, snautserit Paula Rekiranta
dobermanni Saija Juutilainen
bordeauxindoggi, cane corso, kanariandoggi, keskiaasiankoira, pinseri, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Tanya Ahlman-Stockmari
hovawart, leonberginkoira Tuula Savolainen
bernhardinkoirat, bullmastiffi, estrelanvuoristokoirat, landseer, sarplaninac, tiibetinmastiffi Veli-Pekka Kumpumäki
muut Hilkka Salohalla

Ryhmä 3
cairnterrieri Kirsi Nieminen
airedalenterrieri, australianterrieri Maarit Hassinen
bedlingtoninterrieri, ceskyterrieri, dandiedinmontinterrieri, glen of imaalinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, sealyhaminterrieri, skotlanninterrieri, skyenterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Marja Talvitie
amerikanstaffordshirenterrieri, biewerterrieri, irlanninterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, lakelandinterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, staffordshirenbullterrieri, walesinterrieri Pirjo Aaltonen
brasilianterrieri, englanninkääpiöterrieri, manchesterinterrieri Tanya Ahlman-Stockmari
borderterrieri, silkkiterrieri, yorkshirenterrieri Veli-Pekka Kumpumäki
muut Marjo Nygård

Ryhmä 4
Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Maarit Hassinen
karkeakarvaiset mäyräkoirat Maarit Hassinen
muut Vesa Lehtonen

Ryhmä 5
grosspitzit, keeshond, mittelspitzit Anneli Pukkila
dansk spids, hokkaidonkoira, kainkoira, kanadaneskimokoira, kishunkoira, koreanjindonkoira, kleinspitzit, pomeranian, shiba, shikokunkoira, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva Erika Häkkinen
karjalankarhukoira, lapinporokoira, suomenpystykorva Marja Talvitie
itäsiperianlaika, länsisiperianlaika, siperianhusky, valkoinen ruotsinhirvikoira, venäläis-eurooppalainen laika Pirjo Aaltonen
jämtlanninpystykorva, pohjanpystykorva Reino Korpela
alaskanmalamuutti, islanninlammaskoira, samojedinkoira Saija Juutilainen
amerikanakita, musta norjanhirvikoira Tanya Ahlman-Stockmari
harmaa norjanhirvikoira, hälleforsinkoira, jakutianlaika, kintamani-balinkoira Tarja Löfman
buhund, chow chow, eurasier, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira Tuula Savolainen
muut Unto Timonen

Ryhmä 6
bretagnenbassetti, dalmatiankoira, grand anglo-francais blanc et noir, grand anglo-francais blanc et orange, grand anglo-francais tricolore, grand basset griffon vendéen, grand gascon saintongeois, grand griffon vendéen, griffon bleu de gascogne, griffon fauve de bretagne, griffon nivernais, petit basset griffon vendéen, rhodesiankoira Anneli Pukkila
beagle, italianajokoirat Kirsi Nieminen
muut Pekka Teini

Ryhmä 7
bretoni, englanninsetteri, gordoninsetteri, isomünsterinseisoja, italianseisoja, pienimünsterinseisoja, punainen irlanninsetteri, punavalkoinen irlanninsetteri, spinone, stabijhoun Perttu Ståhlberg
pointteri, weimarinseisojat Reino Korpela
muut Pekka Teini

Ryhmä 8
kultainennoutaja Hannele Jokisilta
novascotiannoutaja Kirsi Nieminen
labradorinnoutaja Reino Korpela
barbet, englanninspringerspanieli, friisinvesikoira, walesinspringerspanieli Saija Juutilainen
chesapeakelahdennoutaja, irlanninvesispanieli, kiharakarvainen noutaja, lagotto romagnolo, sileäkarvainen noutaja, viiriäiskoira Tarja Löfman
espanjanvesikoira Tuula Savolainen
muut Perttu Ståhlberg

Ryhmä 9
chihuahuat, havannankoira Hilkka Salohalla
bichon frisé, cavalier kingcharlesinspanieli, kiinanpalatsikoira, kingcharlesinspanieli, kromfohrländer, shih tzu Janette Fröberg
bolognese, coton de tuléar, lhasa apso, löwchen, tiibetinterrieri Kaisa Metteri-Gold
markiesje, venäjänbolonka, venäjäntoyt Kirsi Nieminen
mopsi, tiibetinspanieli Kristiina Ahlberg
griffon belge, griffon bruxellois, papillon, petit brabancon, phalène, ranskanbulldoggi Maarit Hassinen
bostoninterrieri, prahanrottakoira Saija Juutilainen
japanese chin, kiinanharjakoira, maltankoira Tanya Ahlman-Stockmari
villakoirat Vesa Lehtonen

Ryhmä 10
afgaaninvinttikoira, azawakh, espanjanvinttikoira, puolanvinttikoira, skotlanninhirvikoira, sloughi, unkarinvinttikoira Erika Häkkinen
irlanninsusikoira Tanya Ahlman-Stockmari
muut Unto Timonen

Junior Handler lauantai Janette Fröberg
Junior Handler sunnuntai Kirsi Nieminen

Lauantain ryhmäkilpailut
2 Hilkka Salohalla
3 Tanya Ahlman-Stockmari
4 Vesa Lehtonen
6 Pekka Teini
8 Tuula Savolainen
10 Unto Timonen
Paras veteraani Pirjo Aaltonen
Paras kasvattajaryhmä Saija Juutilainen

Sunnuntain ryhmäkilpailut
1 Tarja Löfman
5 Anneli Pukkila
7 Perttu Ståhlberg
9 Maarit Hassinen
Paras veteraani Hilkka Salohalla
Paras kasvattajaryhmä Tanya Ahlman-Stockmari
Best in Show Marja Talvitie

Päivitys 22.12.2021:
Näyttelyn muuttuneet päivämäärät 8.-9.1.-> 2.-3.4.