Muita näyttelyitä Kainuussa

Aikataulut - Ring schedules

Ryhmäkilpailut - Group finals

Lauantain koiramäärä - Dogs on Saturday 1674

Sunnuntain koiramäärä - Dogs on Sunday 1660

Koko näyttelyn koiramäärä - Total number of dogs 3334

 

Tuomarimuutos *:llä merkityt rodut

Mikäli haluat peruuttaa koirasi osallistumisen tuomarimuutoksen vuoksi, odota näyttelykirjettä ja toimi sen ohjeiden mukaisesti.

Change of judge, breeds marked with *

If you wish to cancel your entry because of the change of judge, wait for the letter and act according to the instructions.

Lauantai - Saturday

aikataulu_tammi17.numbers

14.1.2017 LAUANTAI

14.1.2017 SATURDAY

KEHÄ 1

RING 1

Kati Heiskanen

Kati Heiskanen

81

kultainennoutaja (ei pennut)

Golden Retriever (not puppies)

81

09:00

- urokset

- Dogs

36

- nartut

- Bitches

45

11:00

KEHÄ 2

RING 2

Maija Heinilä, Norway

Maija Heinilä, Norway

70

leonberginkoira

Leonberger

31

10:00

- pennut

- Puppies

2

- urokset

- Dogs

16

- nartut

- Bitches

13

hovawart

Hovawart

13

11:45

bokseri

Boxer

13

dobermanni

Dobermann

5

englanninbulldoggi

Bulldog

6

* shar pei

* Shar Pei

2

KEHÄ 3

RING 3

Saija Juutilainen

Saija Juutilainen

75

harjoitusarvostelija - trainee judge Katja Korhonen labradorinnoutaja

barbet

Barbet

5

10:00

labradorinnoutaja

Labrador Retriever

70

- pennut

- Puppies

2

- urokset

- Dogs

28

- nartut

- Bitches

40

12:00

KEHÄ 4

RING 4

Pekka Teini

Pekka Teini

93

amerikanvesispanieli

American Water Spaniel

1

09:00

irlanninvesispanieli

Irish Water Spaniel

1

kiharakarvainen noutaja

Curly Coated Retriever

12

kooikerhondje

Nederlandse Kooikerhondje

13

sileäkarvainen noutaja

Flat Coated Retriever

36

10:30

- pennut

- Puppies

8

- urokset

- Dogs

9

- nartut

- Bitches

19

beagle

Beagle

30

12:45

- pennut

- Puppies

1

- urokset

- Dogs

12

- nartut

- Bitches

17

KEHÄ 5

RING 5

Eva Nielsen, Sweden

Eva Nielsen, Sweden

84

* kultainennoutaja (pennut)

* Golden Retriever (puppies)

11

09:00

* fieldspanieli

* Field Spaniel

19

* clumberinspanieli

* Clumber Spaniel

6

* novascotiannoutaja

* Nova Scotia Duck Tolling Retriever

26

11:15

* portugalinvesikoira

* Portuguese Water Dog

11

* tanskalais-ruotsalainen pihakoira

* Danish-Swedish Farmdog

4

* pinseri

* German Pinscher

7

KEHÄ 6

RING 6

Marja Talvitie

Marja Talvitie

79

Harj.arvostelijat - trainee judge Satu Ylä-Mononen valkoinen länsiylämaanterrieri; Kaisa Metteri-Gold glen of imaalinterrieri & walesinterrieri

brasilianterrieri

Brazilian Terrier

4

09:00

englanninkääpiöterrieri

English Toy Terrier

3

manchesterinterrieri

Manchester Terrier

3

amerikankääpiökettuterrieri

American Toy Fox Terrier

1

valkoinen länsiylämaanterrieri

West Highland White Terrier

15

glen of imaalinterrieri

Irish Glen Of Imaal Terrier

8

10:30

walesinterrieri

Welsh Terrier

1

airedalenterrieri

Airedale Terrier

6

irlanninterrieri

Irish Terrier

1

saksanmetsästysterrieri

German Hunting Terrier

4

11:30

skyenterrieri

Skye Terrier

8

parsonrussellinterrieri

Parson Russell Terrier

25

KEHÄ 7

RING 7

Satu Ylä-Mononen

Satu Ylä-Mononen

58

* cockerspanieli

* Cocker Spaniel

58

11:00

- pennut

- Puppies

5

- urokset

- Dogs

25

- nartut

- Bitches

28

12:40

KEHÄ 8

RING 8

Juha Palosaari

Juha Palosaari

85

Harj.arvostelija - trainee judge Satu Ylä-Mononen skotlanninterrieri, Kaisa Metteri-Gold silkkiterrieri

skotlanninterrieri

Scottish Terrier

11

09:00

cairnterrieri

Cairn Terrier

35

- pennut

- Puppies

1

- urokset

- Dogs

20

- nartut

- Bitches

14

australianterrieri

Australian Terrier

16

11:45

silkkiterrieri

Australian Silky Terrier

5

dandiedinmontinterrieri

Dandie Dinmont Terrier

3

karkeakarvainen kettuterrieri

Fox Terrier, Wire-haired

4

sileäkarvainen kettuterrieri

Fox Terrier, Smooth-haired

6

kerrynterrieri

Kerry Blue Terrier

4

sealyhaminterrieri

Sealyham Terrier

1

KEHÄ 9

RING 9

Birgitta Hasselgren, Sweden

Birgitta Hasselgren, Sweden

77

Harj.arvostelija - trainee judge Kaisa Metteri-Gold snautserit

kääpiösnautseri, musta

Miniature Schnauzer, black

9

10:00

kääpiösnautseri, musta-hopea

Miniature Schnauzer, black and silver

21

snautseri, musta

Schnauzer, black

6

snautseri, pippuri & suola

Schnauzer, pepper & salt

24

12:15

suursnautseri, musta

Giant Schnauzer, black

6

amerikanstaffordshirenterrie ri

American Staffordshire Terrier

11

KEHÄ 10

RING 10

Marianne Holm

Marianne Holm

77

newfoundlandinkoira

Newfoundland

18

10:00

pyreneittenkoira

Pyrenean Mountain Dog

8

11:00

bernhardinkoira, pitkäkarvainen

Saint Bernard Dog, Long- haired

4

kääpiöpinseri

Miniature Pinscher

20

11:45

* kääpiösnautseri, pippuri & suola

* Miniature Schnauzer, pepper and salt

18

* kääpiösnautseri, valkoinen

* Miniature Schnauzer, white

9

KEHÄ 11

RING 11

Päivi Eerola

Päivi Eerola

72

dogo argentino

Dogo Argentino

1

10:00

kanariandoggi

Dogo Canario

2

jackrussellinterrieri

Jack Russell Terrier

34

- pennut

- Puppies

1

- urokset

- Dogs

15

- nartut

- Bitches

18

bullterrieri

Bull Terrier

2

12:15

kääpiöbullterrieri

Miniature Bull Terrier

4

kaniinimäyräkoira lyhytkarvainen

Rabbit Dachshund, Smooth- haired

2

kääpiömäyräkoira lyhytkarvainen

Dachshund, Miniature Smooth-haired

11

mäyräkoira, lyhytkarvainen

Dachshund, Standard Smooth-haired

16

KEHÄ 12

RING 12

Jens Martin Hansen, Denmark

Jens Martin Hansen, Denmark

84

mäyräkoirien mittaus

measurement of Dachshunds

8:45

kaniinimäyräkoira pitkäkarvainen

Rabbit Dachshund, Long- haired

2

09:00

kääpiömäyräkoira pitkäkarvainen

Dachshund, Miniature Long- haired

23

mäyräkoira, pitkäkarvainen

Dachshund, Standard Long- haired

31

10:30

- pennut

- Puppies

2

- urokset

- Dogs

13

- nartut

- Bitches

16

kaniinimäyräkoira karkeakarvainen

Rabbit Dachshund, Wire- haired

1

12:15

kääpiömäyräkoira karkeakarvainen

Dachshund, Miniature Wire- haired

7

mäyräkoira, karkeakarvainen

Dachshund, Standard Wire- haired

20

KEHÄ 13

RING 13

Maarit Hassinen

Maarit Hassinen

39

Junior handler

Junior handler

12:00

- Piirimestaruus

- District championship

8

Junior handler

Junior handler

- nuoremmat

- Younger

18

- vanhemmat

- Older

13

KEHÄ 14

RING 14

Lapsi ja koira/lelukoira -kilpailu, tuomari Merja Kyllönen

13:00

- ilmoittautuminen toimistoon näyttelypaikalla

KEHÄ 15

RING 15

Sara Nordin, Sweden

Sara Nordin, Sweden

67

englanninspringerspanieli

English Springer Spaniel

67

10:00

- pennut

- Puppies

4

- urokset

- Dogs

24

- nartut

- Bitches

39

11:30

KEHÄ 16

RING 16

Kurt Nilsson, Sweden

Kurt Nilsson, Sweden

84

espanjanvesikoira

Spanish Waterdog

53

09:00

- pennut

- Puppies

4

- urokset

- Dogs

18

- nartut

- Bitches

31

lagotto romagnolo

Lagotto Romagnolo

31

12:15

- pennut

- Puppies

3

- urokset

- Dogs

10

- nartut

- Bitches

18

KEHÄ 17

RING 17

Erna Britt Nordin, Sweden

Erna Britt Nordin, Sweden

82

Harj.arvostelija - trainee judge Anna Lena Angeria dalmatiankoira & rhodesiankoira

amerikancockerspanieli

American Cocker Spaniel

19

09:00

walesinspringerspanieli

Welsh Springer Spaniel

31

10:00

- pennut

- Puppies

2

- urokset

- Dogs

14

- nartut

- Bitches

15

dalmatiankoira

Dalmatian

28

12:00

rhodesiankoira

Rhodesian Ridgeback

4

KEHÄ 18

RING 18

Tapio Eerola

Tapio Eerola

83

tiibetinmastiffi

Tibetan Mastiff

7

09:00

saluki

Saluki

16

sloughi

Sloughi

1

englanninvinttikoira

Greyhound

7

whippet

Whippet

46

10:45

- pennut

- Puppies

8

- urokset

- Dogs

13

- nartut

- Bitches

25

italianvinttikoira

Italian Greyhound

6

KEHÄ 19

RING 19

Marjatta Pylvänäinen- Suorsa

Marjatta Pylvänäinen-Suorsa

84

staffordshirenbullterrieri

Staffordshire Bull Terrier

22

09:00

bedlingtoninterrieri

Bedlington Terrier

3

norfolkinterrieri

Norfolk Terrier

4

10:30

norwichinterrieri

Norwich Terrier

7

borderterrieri

Border Terrier

11

apinapinseri

Affenpinscher

3

rottweiler

Rottweiler

34

12:00

- pennut

- Puppies

5

- urokset

- Dogs

8

- nartut

- Bitches

21

KEHÄ 20

RING 20

Riitta Lahtovaara

Riitta Lahtovaara

67

Harj.arvostelija - trainee judge Mari Lackman bassetrodut

amerikankettukoira

American Fox Hound

2

10:00

dreeveri

Drever

14

plottinajokoira

Plott

1

venäjänajokoira

Russian Hound

7

pesukarhukoira

Black and Tan Coon Hound

1

dunkerinajokoira

Dunker Hound

1

11:30

eestinajokoira

Estonian Hound

3

lyhytkarvainen italianajokoira

Short-haired Italian Hound

1

karkeakarvainen italianajokoira

Coarse-haired Italian Hound

1

karkeakarvainen istrianajokoira

Coarse-haired Istrian Hound

8

grand basset griffon vendéen

Grand Basset Griffon Vendéen

8

12:15

petit basset griffon vendéen

Petit Basset Griffon Vendéen

1

bretagnenbassetti

Basset fauve de Bretagne

6

basset hound

Basset Hound

13

KEHÄ 21

RING 21

Raimo M Viljanmaa

Raimo M Viljanmaa

40

suomenajokoira

Finnish Hound

40

10:00

- pennut

- Puppies

2

- urokset

- Dogs

20

- nartut

- Bitches

18

KEHÄ 22

RING 22

Karl-Erik Johansson, Sweden

Karl-Erik Johansson, Sweden

76

Harj.arvostelija - trainee judge Kaisa Metteri-Gold bullmastiffi & venäjänmustaterrieri; Marjo Nygård venäjänmustaterrieri

bordeauxindoggi

Dogue de Bordeaux

4

10:00

mastiffi

Mastiff

2

bullmastiffi

Bullmastiff

12

venäjänmustaterrieri

Black Russian Terrier

2

11:00

sao miguelinfila

Cao Fila de Sao Miguel

2

kaukasiankoira

Caucasian Ovtcharka

3

sarplaninac

Sarplaninac

1

pyreneittenmastiffi

Pyrenean Mastiff

16

* estrelanvuoristokoira, pitkäkarvainen

* Estrela Mountain Dog, Long- haired

2

12:30

tanskandoggi, keltainen ja tiikerijuovainen

Great Dane, fawn and brindle

13

tanskandoggi, musta ja harlekiini

Great Dane, black and harlequin

7

tanskandoggi, sininen

Great Dane, blue

6

cane corso

Italian Cane Corso

6

KEHÄ 23

RING 23

Veli-Pekka Kumpumäki

Veli-Pekka Kumpumäki

73

berninpaimenkoira

Bernese Mountain Dog

53

10:00

- pennut

- Puppies

2

- urokset

- Dogs

28

- nartut

- Bitches

23

11:45

isosveitsinpaimenkoira

Great Swiss Cattle Dog

1

appenzellinpaimenkoira

Appenzell Cattle Dog

1

entlebuchinpaimenkoira

Entlebuch Cattle Dog

1

landseer

Landseer

17

KEHÄ 24

RING 24

Markku Kipinä

Markku Kipinä

83

Harj.arvostelija - trainee judge Kaisa Metteri-Gold & Marjo Nygård yorkshirenterrieri

yorkshirenterrieri

Yorkshire Terrier

10

09:00

ceskyterrieri

Cesky Terrier

1

* vehnäterrieri

* Irish Soft Coated Wheaten Terrier

10

unkarinvinttikoira

Hungarian Greyhound

3

afgaaninvinttikoira

Afghan Hound

18

10:30

skotlanninhirvikoira

Deerhound

4

11:30

irlanninsusikoira

Irish Wolfhound

24

venäjänvinttikoira

Borzoi

12

espanjanvinttikoira

Spanish Greyhound

1

Sunnuntai - Sunday

aikataulu_tammi17.numbers

15.1.2017 SUNNUNTAI

15.1.2017 SUNDAY

KEHÄ 1

RING 1

Tiina Eskelinen

Tiina Eskelinen

54

englanninsetteri

English Setter

18

10:00

gordoninsetteri

Gordon Setter

11

11:00

punavalkoinen irlanninsetteri

Irish Red and White Setter

2

lyhytkarvainen unkarinvizsla

Hungarian Vizsla Short- haired

6

pienimünsterinseisoja

Small Münsterländer

6

pointteri

English Pointer

5

spinone

Spinone Italiano

2

weimarinseisoja, lyhytkarvainen

Weimaraner Short-haired

3

weimarinseisoja, pitkäkarvainen

Weimaraner Long-haired

1

KEHÄ 2

RING 2

Maija Heinilä, Norway

Maija Heinilä, Norway

65

Harj.arvostelija - trainee judge Tiina Taulos sk collie, Katja Korhonen harmaa norjanhirvikoira

harmaa norjanhirvikoira

Norwegian Elkhound, grey

34

10:00

- pennut

- Puppies

1

- urokset

- Dogs

19

- nartut

- Bitches

14

bordercollie

Border Collie

16

12:00

sileäkarvainen collie

Collie Smooth

15

KEHÄ 3

RING 3

Päivi Eerola

Päivi Eerola

62

Harj.arvostelija - trainee judge Tiina Taulos pk collie & schipperke

pitkäkarvainen collie

Collie Rough

54

10:00

- pennut

- Puppies

3

- urokset

- Dogs

16

- nartut

- Bitches

35

11:00

schipperke

Schipperke

4

brienpaimenkoira / briardi

Briard

2

saarloos wolfhond

Saarloos Wolfdog

2

KEHÄ 4

RING 4

Pekka Teini

Pekka Teini

67

Harj.arvostelija - trainee judge Satu Ylä-Mononen samojedinkoira

punainen irlanninsetteri

Irish Red Setter

23

10:00

samojedinkoira

Samoyed

34

11:15

- pennut

- Puppies

2

- urokset

- Dogs

16

- nartut

- Bitches

16

ibizanpodenco, karkeakarvainen

Ibizan Hound, Rough-haired

1

ibizanpodenco, lyhytkarvainen

Ibizan Hound, Smooth-haired

2

portugalinpodengo, karkeakarvainen, keskikokoinen

Podengo Portuguese, Wire- haired Medium size

1

portugalinpodengo, karkeakarvainen, pieni

Podengo Portuguese Wire- haired Miniature

2

portugalinpodengo, sileäkarvainen, pieni

Podengo Portuguese Smooth- haired Miniature

4

KEHÄ 5

RING 5

Eva Nielsen, Sweden

Eva Nielsen, Sweden

81

* welsh corgi pembroke

* Welsh Corgi Pembroke

19

09:00

* welsh corgi cardigan

* Welsh Corgi Cardigan

29

10:00

* eurasier

* Eurasier

5

11:30

* villakoira, iso, harmaa, aprikoosi ja punainen

* Standard Poodle, grey, apricot and red

1

* villakoira, iso, musta, ruskea ja valkoinen

* Standard Poodle, black, brown and white

9

* bostoninterrieri

* Boston Terrier

12

* japanese chin

* Japanese Chin

6

KEHÄ 6

RING 6

Birgitta Hasselgren, Sweden

Birgitta Hasselgren, Sweden

81

Harj.arvostelija - trainee judge Juha Palosaari lhasa apso

lhasa apso

Lhasa Apso

19

09:00

villakoirien mittaus

measurement of Poodles

10:15

villakoira, keskikokoinen, harmaa, aprikoosi ja punainen

Medium Size Poodle, grey, apricot and red

7

villakoira, keskikokoinen, musta, ruskea ja valkoinen

Medium Size Poodle, black, brown and white

17

villakoira, kääpiö, harmaa, aprikoosi ja punainen

Miniature Poodle, grey, apricot and red

12

11:45

villakoira, kääpiö, musta, ruskea ja valkoinen

Miniature Poodle, black, brown and white

12

villakoira, toy

Toy Poodle

14

KEHÄ 7

RING 7

Markku Kipinä

Markku Kipinä

82

Harj.arvostelija - trainee judge Kristiina Ahlberg ranskanbulldoggi & kromfohrländer

tiibetinterrieri

Tibetan Terrier

23

09:00

kromfohrländer

Kromfohrländer

1

ranskanbulldoggi

French Bulldog

38

10:30

- pennut

- Puppies

2

- urokset

- Dogs

14

- nartut

- Bitches

22

venäjänbolonka

Russkaja Tsvetnaja Bolonka

5

12:45

venäjäntoy, lyhytkarvainen

Russian Toy Short-haired

1

venäjäntoy, pitkäkarvainen

Russian Toy Long-haired

2

kiinanpalatsikoira, pekingeesi

Pekingese

5

* shih tzu

* Shih Tzu

7

KEHÄ 8

RING 8

Marjatta Pylvänäinen- Suorsa

Marjatta Pylvänäinen-Suorsa

84

Harj.arvostelija - trainee judge Mari Lackman chow chow, faaraokoira & japaninpystykorva; Kristiina Ahlberg maltankoira & coton de tulear; Silja Jokinen japaninpystykorva & chow chow; Katja Korhonen faaraokoira

coton de tuléar

Coton de Tuléar

21

09:00

maltankoira

Maltese

2

havannankoira

Bichon Havanais

20

10:15

mopsi

Pug

19

11:30

japaninpystykorva

Japanese Spitz

8

chow chow

Chow Chow

8

faaraokoira

Pharaoh Hound

6

KEHÄ 9

RING 9

Susanne Wendell

Susanne Wendell

81

grosspitz, musta ja ruskea

Grossspitz (Giant Spitz), black and brown

1

09:00

grosspitz, valkoinen

Grossspitz (Giant Spitz), white

1

keeshond

Wolfsspitz (Keeshond)

24

spitzien mittaus

measurement of Spitz

10:30

mittelspitz, muut värit

Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors

27

mittelspitz, valkoinen

Mittelspitz (Medium size Spitz), white

5

12:15

kleinspitz, muut värit

Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours

23

KEHÄ 10

RING 10

Riitta Lahtovaara

Riitta Lahtovaara

80

suomenlapinkoira

Finnish Lapphund

45

09:00

- pennut

- Puppies

4

- urokset

- Dogs

18

- nartut

- Bitches

23

* mittelspitz, musta ja ruskea

* Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown

24

11:45

* kleinspitz, musta ja ruskea

* Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown

11

KEHÄ 11

RING 11

Marja Talvitie

Marja Talvitie

55

australiankarjakoira

Australian Cattle Dog

4

10:00

australianpaimenkoira

Australian Shepherd

21

belgianpaimenkoira, groenendael

Belgian Shepherd Dog, Groenendael

6

11:30

belgianpaimenkoira, malinois

Belgian Shepherd Dog, Malinois

5

belgianpaimenkoira, tervueren

Belgian Shepherd Dog, Tervueren

4

partacollie

Bearded Collie

15

KEHÄ 12

RING 12

Kurt Nilsson, Sweden

Kurt Nilsson, Sweden

73

Harj.arvostelija - trainee judge Anna Lena Angeria kiinanharjakoira

cavalier kingcharlesinspanieli

Cavalier King Charles Spaniel

43

10:00

- pennut

- Puppies

2

- urokset

- Dogs

18

- nartut

- Bitches

23

kiinanharjakoira

Chinese Crested Dog

23

12:30

* kleinspitz, valkoinen

* Kleinspitz (Miniature Spitz), white

7

KEHÄ 13

RING 13

Sini Tervo

Sini Tervo

39

Junior handler

Junior handler

12:00

- nuoremmat

- Younger

17

- vanhemmat

- Older

22

KEHÄ 14

RING 14

Maarit Hassinen

Maarit Hassinen

85

griffon belge

Griffon Belge

1

9:00

griffon bruxellois

Griffon Bruxellois

1

petit brabancon

Petit Brabancon

3

kingcharlesinspanieli

King Charles Spaniel

7

chihuahua, lyhytkarvainen

Chihuahua Smooth-haired

34

09:45

- pennut

- Puppies

4

- urokset

- Dogs

14

- nartut

- Bitches

16

chihuahua, pitkäkarvainen

Chihuahua Long-haired

39

11:45

- pennut

- Puppies

3

- urokset

- Dogs

13

- nartut

- Bitches

23

KEHÄ 15

RING 15

Kati Kilpeläinen

Kati Kilpeläinen

48

* tiibetinspanieli (pennut)

* Tibetan Spaniel (puppies)

5

10:00

bolognese

Bolognese

5

löwchen

Little Lion Dog

5

prahanrottakoira

Pražský Krysarík

1

buhund

Norwegian Buhund

1

grönlanninkoira

Greenland Dog

1

lunnikoira

Norwegian Lundehund

1

meksikonkarvatonkoira, keskikokoinen

Mexican Hairless Dog Intermediate

1

perunkarvatonkoira, keskikokoinen

Peruvian Hairless Dog Medium-sized

1

perunkarvatonkoira, pieni

Peruvian Hairless Dog Miniature

2

pohjanpystykorva

Norrbottenspitz

25

11:15

KEHÄ 16

RING 16

Veli-Pekka Kumpumäki

Veli-Pekka Kumpumäki

68

Harj.arvostelija - trainee judge Kristiina Ahlberg papillon & phalene

islanninlammaskoira

Iceland Sheepdog

6

10:00

länsigöötanmaanpystykorva

Swedish Vallhund

9

pomeranian

Zwergspitz (Pomeranian)

14

volpino italiano

Volpino Italiano

10

11:45

* bichon frisé (pennut)

* Bichon Frisé (puppies)

3

papillon

Papillon

17

phalène

Phalène

9

KEHÄ 17

RING 17

Jens Martin Hansen, Denmark

Jens Martin Hansen, Denmark

74

Harj.arvostelija - trainee judge Marjo Nygård bretoni & italianseisoja

lyhytkarvainen saksanseisoja

Short-haired German Pointer

28

10:00

karkeakarvainen saksanseisoja

Wire-haired German Pointer

26

11:30

pitkäkarvainen saksanseisoja

Long-haired German Pointer

1

bourbonnaisinseisoja

Braque du Bourbonnais

2

korthalsingriffoni

French Wire-haired Korthals Pointing Dog

1

italianseisoja

Bracco Italiano

3

bretoni

Brittany

10

hollanninpeltopyykoira

Partridge Dog

1

stabijhoun

Stabyhoun

2

KEHÄ 18

RING 18

Sara Nordin, Sweden

Sara Nordin, Sweden

83

Harj.arvostelija - trainee judge Juha Palosaari tiibetinspanieli

bichon frisé (ei pennut)

Bichon Frisé (not Puppies)

23

09:00

tiibetinspanieli (ei pennut)

Tibetan Spaniel (not Puppies)

60

10:15

- urokset

- Dogs

26

- nartut

- Bitches

34

KEHÄ 19

RING 19

Saija Juutilainen

Saija Juutilainen

67

shetlanninlammaskoira

Shetland Sheepdog

61

10:00

- pennut

- Puppies

3

- urokset

- Dogs

24

- nartut

- Bitches

34

11:30

pumi

Pumi

3

basenji

Basenji

3

KEHÄ 20

RING 20

Erna Britt Nordin, Sweden

Erna Britt Nordin, Sweden

85

Harj.arvostelija - trainee judge Anna Lena Angeria ruotsinlapinkoira, Katja Korhonen jämtlanninpystykorva

itäsiperianlaika

East-Siberian Laika

19

09:00

länsisiperianlaika

West-Siberian Laika

1

venäläis-eurooppalainen laika

Russian-European Laika

2

ruotsinlapinkoira

Swedish Lapphund

1

jämtlanninpystykorva

Swedish Elkhound

61

10:15

- pennut

- Puppies

3

- urokset

- Dogs

30

- nartut

- Bitches

28

12:15

valkoinen ruotsinhirvikoira

Swedish White Elkhound

1

KEHÄ 21

RING 21

Raimo M Viljanmaa

Raimo M Viljanmaa

60

suomenpystykorva

Finnish Spitz

39

09:00

- pennut

- Puppies

7

- urokset

- Dogs

14

- nartut

- Bitches

18

lapinporokoira

Lapponian Herder

21

11:15

KEHÄ 22

RING 22

Karl-Erik Johansson, Sweden

Karl-Erik Johansson, Sweden

69

valkoinenpaimenkoira

White Swiss Shepherd Dog

24

10:00

saksanpaimenkoira

German Shepherd Dog

32

11:15

- pennut

- Puppies

1

- urokset

- Dogs

16

- nartut

- Bitches

15

saksanpaimenkoira, pitkäkarvainen

German Shepherd Dog, long and harsh outer coat

10

tsekinpaimenkoira

Chodsky Pes

3

KEHÄ 23

RING 23

Marianne Holm

Marianne Holm

75

schapendoes

Schapendoes

15

10:00

hollanninpaimenkoira, karkeakarvainen

Dutch Shepherd Dog, Rough- Haired

6

hollanninpaimenkoira, pitkäkarvainen

Dutch Shepherd Dog, Long- haired

3

hollanninpaimenkoira, lyhytkarvainen

Dutch Shepherd Dog, Short- haired

3

beaucenpaimenkoira / beauceron

Beauceron

8

11:30

ceskoslovensky vlcak

Ceskoslovensky Vlcak

4

etelävenäjänkoira

South-Russian Ovtcharka

2

lancashirenkarjakoira

Lancashire Heeler

4

lyhytkarvainen pyreneittenpaimenkoira

Short-haired Pyrenean Sheepdog

1

maremmano-abruzzese

Maremma and Abruzzese Sheepdog

4

12:30

mudi

Mudi

4

owczarek podhalanski

Tatra Shepherd Dog

2

pitkäkarvainen pyreneittenpaimenkoira

Long-haired Pyrenean Sheepdog

2

polski owczarek nizinny

Polish Lowland Sheepdog

1

puli, muut värit

Puli, other colors

5

puli, valkoinen

Puli, white

2

serra de airesinpaimenkoira

Portuguese Sheepdog

2

vanhaenglanninlammaskoira

Old English Sheepdog

4

australiankelpie

Australian Kelpie

3

KEHÄ 24

RING 24

Tapio Eerola

Tapio Eerola

81

karjalankarhukoira

Karelian Bear Dog

23

09:00

alaskanmalamuutti

Alaskan Malamute

23

10:15

amerikanakita

American Akita

6

11:45

akita

Akita

11

siperianhusky

Siberian Husky

13

shiba

Shiba

5

Ryhmäkilpailut - Group finals

FCI 1 - Juutilainen Saija

FCI 2 - Holm Marianne

FCI 3 - Palosaari Juha

FCI 4 - Eerola Päivi

FCI 5 - Pylvänäinen-Suorsa Marjatta

FCI 6 - Lahtovaara Riitta

FCI 7 - Hansen Jens Martin

FCI 8 - Teini Pekka

FCI 9 - Kumpumäki Veli-Pekka

FCI 10 - Kipinä Markku

 

Junior handler LA - Maarit Hassinen

Junior handler SAT

Junior handler SU - Sini Tervo

Junior handler SUN

 

Paras veteraani LA - Kurt Nilsson

Best Veteran SAT

Paras veteraani SU - Karl-Erik Johansson

Best Veteran SUN

Paras kasvattajaryhmä LA - Karl-Erik Johansson

Best Breeder's Group SAT

Paras kasvattajaryhmä SU - Kurt Nilsson

Best Breeder's Group SUN

 

Best in show - Tapio Eerola